ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE

TABLICE FORMATOWE

Co to są właściwie tablice formatowe

Utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych wiąże się z wieloma problemami i jest niebanalnym zagadnieniem.  Ciągłość procesu produkcyjnego, serwis maszyn i linii transportowych, bezpieczeństwo i higiena pracy, serwis regałów do przechowywania produktów lub surowców ? to tylko niektóre kwestie leżące w gestii specjalistów w działach utrzymania ruchu. Z efektywnością pracy wiąże się wiele nowatorskich i indywidualnych rozwiązań.  Jednym z  nich jest tworzenie tablic, bądź regałów na formaty stosowane w produkcji.

Co to są tablice formatowe?

Nazwa jest dość umowna. Oznacza tyle co konstrukcję pozwalającą

na utrzymanie formatów do maszyn na linii produkcyjnej w należytym porządku. Ten porządek oznacza sprawną wymianę formatów bez potrzeby wstrzymywania produkcji na dłuższy czas. Tablice formatowe wydłużają żywotność formatów, sprzyjają przestrzeganiu zasad BHP przez pracowników oraz ograniczają liczbę przypadków, kiedy to format do dedykowanej maszyny wykorzystywany jest w innej.

Dlaczego regały formatowe są dobrym rozwiązaniem dla utrzymania ruchu?

Formaty są bardzo zróżnicowane, dedykowane do różnych urządzeń np. nalewarek etykieciarek, korkownic, kartoniarek. Odpowiednie składowanie ich to jeden z podstawowych problemów z jakimi zmagają się pracownicy produkcyjni. Czasem do jednej linii owych formatów są dziesiątki. Stworzone indywidualnie na potrzeby konkretnej linii produkcyjnej tablice formatowe są rozwiązaniem kłopotliwego ich przechowywania. Proces stworzenia odpowiedniej konstrukcji znacząco zależy od miejsca, w którym dana tablica czy regał mogłaby stać. Czasem wolna przestrzeń jest bardzo ograniczona. Ogólna zasada jest taka, że formaty muszą być dostępne ?na wyciągnięcie ręki?. Ergonomia oraz funkcjonalność stworzonej tablicy formatowej jest najistotniejsza. Dla zachowania stałego porządku w regale oraz przy liniach produkcyjnych należy zadbać, aby do formatów oraz tablic czy regałów, na których są zamocowane dorobić unikatowe uchwyty. Zapobiegnie to mocowaniu formatów w złych miejscach oraz tworzeniu się bałaganu w zmontowanych regałach formatowych.

SMED a tablice formatowe

Używanie półek na formaty ściśle wiąże się z metodyką SMED (Single Minute Exchange of Die). Jest to zbiór technik i rozwiązań dążących do skracania czasu przezbrajania urządzeń i procesów produkcyjnych. Celem jest przeprowadzenie przezbrojenia w jednostkowej liczbie minut (mniejszej niż 10). Z badań wynika jednoznacznie, że organizacja środowiska pracy to 80% sukcesu w dążeniu do skrócenia czasu przezbrojeń do minimum.

regały i wieszaki na formaty

regały i wieszaki na formaty

rozkładane tablice formatowe

rozkładane tablice formatowe

rozsuwane tablice formatowe

rozsuwane tablice formatowe