ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE

Giętarki mechaniczne i ręczne, czyli jak skutecznie wyginać blachy

Gięcie blachy jest rodzajem obróbki plastycznej. Polega ona na nadaniu obrabianemu materiałowi określonych krzywizn, poprzez oddziaływanie mechaniczne.

Tradycyjnie, w procesie gięcia blach, wykorzystywane były giętarki ręczne. Niestety ich stosowanie powodowało wiele ograniczeń. Wynikały one z faktu, że wytworzenie każdego elementu było odrębnym procesem. Brak automatyzacji powodował zwiększenie pracochłonności i czasochłonności.

W połowie minionego stulecia pojawiły się pierwsze automatyczne obrabiarki sterowane komputerowo. Początkowo były to urządzenia dość drogie i mało uniwersalne. Jednak rozwój technologiczny i możliwość wykorzystania komputerów spowodowały dynamiczny rozwój w tym obszarze.

Aktualnie stosowane automatyczne giętarki CNC umożliwiają całkowitą automatyzację produkcji elementów gotowych. Ich stosowanie powoduje możliwość uzyskania dużej precyzji wykonania i powtarzalności gotowych elementów. Automatyzacja wpływa również na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na realizację nawet najbardziej skomplikowanych zamówień. Wszystko to powoduje, że koszty jednostkowe ulegają znacznemu obniżeniu.

Nie oznacza to jednak, że ręczne giętarki całkowicie zniknęły z rynku. Wprawdzie w rozwiązaniach przemysłowych powszechna jest automatyzacja, ale urządzenia ręczne nadal wykorzystywane są w przypadku niewielkich zamówień. Znajdują także zastosowanie w rękodzielnictwie, czyli branży w której mniejsze znaczenie powtarzalność produktów końcowych. Wykorzystywane są również przez hobbystów.