Magazynowanie zarówno produktów sypkich, jak też i substancji ciekłych często wiąże się z wyborem odpowiedniego zbiornika – w pełni bezpiecznego i gwarantującego ochronę przechowywanych materiałów. Wśród nich, wymienia się trzy najważniejsze rodzaje: zbiorniki aluminiowe, ze stali węglowych oraz kwasoodporne.
Ważne jest, aby wybrać zbiornik względem ich przyszłego zastosowania. To bowiem pozwala bezpiecznie magazynować wszelkie substancje, bez obawy o jakiekolwiek rozszczelnienie, bądź skutki uboczne związane z nieprawidłowym ich doborem.
Zbiorniki wykonane z konstrukcji aluminiowej najczęściej są przeznaczone do przechowywania ciekłego azotu. Zwykle mają one dużą średnicę otworu, która ułatwia dostęp do cieczy. Najczęściej, zbiorniki te są wyposażone w między innymi niskociśnieniowy system wypompowywania azotu, co umożliwia bezpieczne jego pobieranie.
Do magazynowania zarówno substancji sypkich, jak też i cieczy świetnie nadają się zbiorniki ze stali węglowych. Należy jednak pamiętać, że w głównej mierze można je stosować do przechowywania cieczy nieagresywnych, takich jak woda, bądź glikol. Zbiorniki posiadają konstrukcję spawaną i składają się z płaszcza cylindrycznego, który jest zakończony dwoma dnami elipsoidalnymi, włazu pozwalającego kontrolę i konserwację powierzchni wewnętrznej, a także króćce doprowadzające i odprowadzające płyny. Co więcej – niektóre modele są chronione przed korozją za pomocą ocynkowania, bądź antykorozyjnej farby.
W przypadku przechowywania substancji niebezpiecznych, między innymi kwasów żrących, warto zastosować zbiorniki kwasoodporne. Konstrukcje tego typu zawierają podstawowe wyposażenie, takie jak pompy dozujące, zawody odcinające oraz regulujące, poziomowskazy pływakowe czy też sondy sygnalizujące wyciek. Konstrukcje tego typu posiadają często również podwójną ściankę, co sprawia, że są one jeszcze bardziej wytrzymałe mechanicznie i zabezpieczone przed rozszczelnieniem zbiornika.